Tämä on Keski-Uudenmaan Parkinson-kerhon nettisivujen sivu 2/4

TAPAHTUMAKALENTERI

Tästä näet oman Kerhon tapahtumien ohella myös Uudenmaan Parkinson Yhdistyksen (UPY ry.) ja sen muiden Kerhojen sellaiset tapahtumat joista halutaan kaikkien tietävän. 

 

VUODEN KIERTO

Kerhon toiminta jakaantuu kevät- ja syyskauteen. Kevätkauden toiminta alkaa tammikuussa loppiaisen jälkeen ja päättyy toukokuulla vuodesta ja asiasta riippuen. Syyskausi alkaa syyskuun alussa ja jatkuu joulukuulle. Pidämme "lomaa" Joulun aikaan itsenäisyyspäivän paikkeilta yli loppiaisen. Toukokuun puolivälistä syyskuun alkupuolelle olemme kesätauolla lukuunottamatta torstaisin pidettäviä Parkkis-tapaamisia, miittejä Vanhankylänniemessä.

Hallinnollisessa mielessä Kerholla on nyt yksi yleinen kokous vuodessa. Se on helmikuussa kerhotapaamisen yhteydessä.   Yleisessä kokouksessa käsitellään ensin edellisen vuoden toiminta. Sitten käsitellään kuluvan vuoden suunnitelmia ja toiminnan rahoittamista sekä valitaan vastuuhenkilöt toimikuntaan.

 

KUUKAUSITTAISET TAPAHTUMAT

Sairastavien vertaistukiryhmä kokoontuu  kuukauden ensimmäinen maanantaina kello 15.30-16.30 Viertolan Palvelukeskuksessa Keravalla, osoite Timontie 4. Kerava.  Vetäjänä on Pertti Kovalainen p. 040 7197979 ja Liisa Tamminen p. 040 5326735

Omaisten ja ja läheisten vertaistukiryhmä kokoontuu sopimuksen mukaan. Vetäjä Arja Kuisma p.0400 612 167 . 

Kerhotapaaminen on  kuukauden ensimmäinen maanantai kello 17.00-19.00 Viertolan Palvelukeskuksen Ruokasalissa. Viertolan osoite on Timontie 4. Kerava. Vinkki: Lähellä Citymarkettia. Väliajalla on tarjolla kahvia tai teetä ja leivonnainen 4,00 € hintaan. Kahvitus sujuu helpommin, jos varaat tasarahan valmiiksi.   

Syyskuun Kerhotapaaminen 1.9. Kerhoillassa vieraana neurologi Filip Scheperjans Lääkärikeskus Aavasta Hän on ensimmäisenä neurologina Suomessa saanut laitekoulutuksen ihonalaisen levodopahoidon käyttöön. Yhteislaulut jatkuvat ja syyskuun teemana vanhat euroviisut!

Vesijumpan ollessa tauolla Uimahallin remontin ajan, jatkamme tiistaisin Parkkispiireissä suosittua Asahi-voimistelua Viertolassa, Kellonaika 14.30-15.30. Vetäjä on Riaz Zabidian.  Hinta osallistujille 5 €/kerta,

Vesijumppa keskeytyksissä Tuusulan uimahallin remontin vuoksi ainakin syksyyn 2026.  yhteyshenkilö Maire Mononen. p. 0400 426816 tai mairemononen(at)outlook.com. Hinta 5,- / kerta (sis. uimahallin sis.pääsymaksun, terapia-altaan maksun sekä ohjauksen).

Tänä  vuonna Pukan peluu jatkuu viikosta 37 eli 26. päivä elokuuta lähtien Mikkolan koululla, osoite Pähkinämäentie 215. Meidän kerhon peliaika muuttuu puolitoista tuntia aiemmaksi eli on kello 12.00-13.30. 

Pukkaa (Melkein sama kuin Boccia) pelataan taas 2026 Tuusulan Uimahallin alakerrassa olevassa liikuntatila 1:ssä. Siellä on käytössämme Boccia- kenttä, jolloin yhtäaikaa sopii 6-7 ihmistä pelaamaan. Boccia on pelaajille maksuton ja pelin perustiedot tästä.

Kesän aikana emme pelaa pukkaa sisätiloissa vaan Parkkismiiteissä.  Syyspuolella pukkapelit jatkuvat siis Mikkolan koululla alkaen 26.8.2025

Parkinson yhteisössä pelataan pukkaa mm. Parkiadit-liikuntatapahtumassa. 
Keravan  ja Tuusulan liikuntatoimet järjestävät vuosittain Boccia-turnauksen kansanterveys- ja eläkeläiskerhoille 

Keilaus      

Keilaaminen on ollut tauolla keilaajien vähäisyydestä johtuen. Silti halukkaat voivat edelleen keilata ja toivottavasti uusia ihmisiä innostuu keilauksesta. Kerholla ei ole tällä hetkellä omaa keilavuoroa. Linkki: www.jarvenpaankeilahalli.fi  

Huom!  Espoon Parkinson Kerho järjesti keilakisat Talin Keilahallissa perjantaina 4.4.2025 .. Tarkemmat tiedot Parkinson-yhdistysten keilasivustolla https://keilat kaatuvat.

 Parkkis-lounas  Viertolassa    Vapaamuotoinen lounastaminen Viertolan lounas-ravintolassa kuukaden 3. maanantaina alkaen klo 12.00. Tilaisuudella ei ole varsinaista vetäjää. Paikallaolijat voivat valita yhteisen pöydän / pöydät, jonka ääressä keskustella lounasta syöden.

Parkkis-miitit 

Kesäkaudella kesäkuulta elokuulle torstaisin kello 13.00-15.00 Parkkis-miitit Vanhankylänniemessä. Niissä ei ole varsinaista järjestettyä ohjelmaa, mutta siellä on mahdollisuus tavata muuta parkkisväkeä, pelata pukkaa (Bocciaa), tutustua luontopolkuun ja vaikka rupatella kahvikupposen ääressä.

"Parkkis-lounas" Viertolassa Joka kuukauden 3. maanantai kello 12.00 Viertolassa  

 

**Nurmijärven Klaukkalan ryhmä   Kokoontuminen kuukauden  viimeisenä maanantaina klo 11.00-13.00 Tello-salissa, Kuonomäentie 2,  Klaukkala. Keskiviikkoisin kuntosali. Lisätietoja Anja Roine p. 040 - 82 33 872.

 

Olet lämpimästi tervetullut mukaan toimintaamme!  Saat tarkemmin tietoa näiltä sivuilta sekä yhteyshenkilöiltämme! muuttuu puoli tuntia aiemmaksi eli on kello 13.00-14.30. 

Kesän aikana emme pelaa pukkaa sisätiloissa vaan Parkkismiiteissä.  Tänä vuonna ei meillä ole halliremontin takia ole pelivuoroja huhtti-toukokuussa. Ja syyspuolella pukkapelit jatkuvat siis Mikkolan koululla alkaen 26.8.2025. 

Kun uimahallin remontti valmistuu, niin sen jälkeen siirrymme pelaamaan takaisin uimahallille. (SAS 9.3.2925)

Parkinson yhteisössä pelataan pukkaa mm. Parkiadit-liikuntatapahtumassa. 
Keravan  ja Tuusulan liikuntatoimet järjestävät vuosittain Boccia-turnauksen kansanterveys- ja eläkeläiskerhoille

 

Ohjeita ja muuta liikuntaa:

Parkinsonliiton Samba opetusvideo https://www.youtube.com/watch?v=hK-xLxKn-W8#action=share

Omat jumpat 

Alla kaksi linkkiä Parkinsonliiton sivuilla oleviin jumppaohjeisiin. Ensin salijumppaan ja sitten kotijumppaan. Saat ne auki klikkaamalla linkkiä:

https://www.parkinson.fi/sites/default/files/kuntosaliohjelma.pdf

https://www.parkinson.fi/kotijumppa-liikehairiosairaille